+420 604 441 816 vaclav@talhofer.cz

Co mají společného Bitcoin a kanadský pěstitel trávy

V těchto dnech bych měl být šťastný. Dlouhou dobu jsem tvrdil, že kryptoměny jsou módní výstřelek, na kterém si nakonec spekulanti vylámou zuby.

Moje argumenty zněly vždy takto: 

  • Když bylo v minulosti něco vysoce populární, neskončilo to zpravidla dobře. V historii jsme byli svědky neustále se opakujícího vzorce „boom a krach“.
  • Mnozí si myslí, že prodají včas. Historické bubliny nám ovšem dokazují, že to je jen zbožné přání. Investoři a spekulanti jsou zas a znovu překvapováni rychlostí událostí. Krach na burze v říjnu 1987, splasknutí dot.com bubliny v roce 2000, splasknutí realitní bubliny po roce 2007. To je jen pár příkladů.
  • Netušíme, jakou má Bitcoin hodnotu. Je to 10 000 dolarů nebo jen 10 dolarů? Stejně tak u ostatních kryptoměn. Třeba u akcií hodnotu odhadovat můžeme: firmy mají zisky, dividendy, cash flow. Ale jak chcete odhadovat hodnotu kryptoměn? Nelze.
  • Kryptoměny jsou neregulovaný trh. A na neregulovaném trhu se dějí ošklivé věci, od cenových manipulací až po Ponziho schémata. Podvodníci mají volné ruce.
  • Kryptoměny jsou údajně atraktivní, protože je jich omezené množství. Toto tvrzení má ovšem velký zádrhel. Samotných kryptoměn je neomezené množství. Stačí se podívat na jejich seznam. Ano, je jich bezmála dva tisíce. Tomu se říká pěkná inflace.

Mnozí tyto argumenty nebrali vážně. Například jeden klient mě nazval dinosaurem (možná měl vlastně pravdu). Druhý nedokázal pochopit, proč se zahazuji na akciovém trhu, kde musím na výnosy čekat někdy i dlouhé roky. Když jsou přece vysoké výnosy tak snadno dosažitelné, a to úplně všem.

Přestože se krach skutečně dostavil, nemám nejmenší důvod k oslavám. Číst všechny ty strašlivé příběhy, finanční tragédie, mi totiž nečiní radost. Tak třeba Sean Russell, který ztratil téměř veškeré životní úspory. V listopadu 2017 vrhl do Bitcoinu 120 000 dolarů. Stav po jediném měsíci? 500 000 dolarů. Sean byl tehdy v sedmém nebi. Jeho slovy: „Myslel jsem si, wow, to zaplatí hypotéku, a taky všechny ty dovolené, o kterých jsem vždy snil“. Brzy se ovšem přihlásila tvrdá realita. Bitcoin se vydal na jih a Sean se snažil zmírnit ztráty nákupem jiných kryptoměn. Nakonec ztratil 96 % kapitálu. Celý příběh najdete na tomto odkazu v angličtině.

Níže graf vývoje Bitconu na burze.

Sean přitom není zdaleka sám. Možná jste někde slyšeli Einsteinovu definici šílenství: „Dělat stejnou věc znovu a znovu a očekávat jiné výsledky.“ Einstein měl samozřejmě pravdu, lidé k tomu evidentně mají zvláštní talent. Zas a znova se vrhají na „žhavé věci“ a různé „firmy a sektory budoucnosti“, v honbě za rychlým a bezpracným ziskem. Aktuálně tak „frčí“ elektromobilita nebo třeba Tilray, kanadský pěstitel lékařské marihuany (viz graf níže).

Takže rychle nakoupit a svézt se na další mánii. Třeba to tentokrát vyjde, přece stačí prodat včas. On ten Einstein taky nebyl žádný genius, že.