+420 604 441 816 vaclav@talhofer.cz

Budování majetku

Pro mě jakožto finančního poradce je velice důležité svým klientům tvořit dlouhodobý majetek v jakékoliv formě. S jeho tvorbou souvisí právě finanční nezávislost.

Co to je ten dlouhodobý majetek a jak se k němu dostat?

Jako první fází je vždy zajištění toho nejdůležitějšího, a tím je základní finanční rezerva. Právě díky ní je člověk schopen finančně ustát nepředvídatelné a finančně náročné životní situace. Rezerva by měla tvořit minimálně 3 měsíční nutné výdaje, v ideálním případě 6 měsíčních příjmů domácnosti. Tomuto typu rezervy říkáme krátkodobá.

Jakékoliv úspory nad tuto hranici již zbytečně ztrácejí na hodnotě a je potřeba s nimi dále pracovat a tvořit také střednědobou a dlouhodobou rezervu.

Střednědobou rezervu si představte jako peníze, které aktuálně nepotřebujete, ale využijete je v průběhu svého života a to až do fáze renty. Pokud máte rodinu, tak ze střednědobých financí se budou platit studia vašich dětí, podpora pro jejich start do života, případně obměna vozového parku, snová dovolená a podobně.

Dlouhodobou rezervou mám na mysli na příklad zajištění na pokojné a důstojné stáří, abyste nebyli závislý na státním důchodu a mohli si dovolit to, co chcete. Vše je vždy otázka příprav a dá se zvládnout s minimálním množstvím vynaložené energie. V ideálním případě totiž platí pravidlo odkládání si 20 % příjmu. 10 % z toho jde na právě krátkodobé rezervy a těch zbylých 10 % na ty dlouhodobé.

 

pasted-image-18