Zvyšování finanční gramotnosti aneb proč by každý měl mít finanční plán

Co je to finanční gramotnost?

Umění rozlišit a vybrat si na finančním trhu jen ty věci, které potřebujeme a zbytečně neplatit za služby, které nevyuživáme, nepotřebujeme, ale finanční instituce, jako banky, pojišťovny, stavební spořitelny a jiné, nám je pod záminkou vhodnosti nechali podepsat.

Do finanční gramotnosti řadím hlavně dvě věci: znalost trhu a porozumění textu, který je psán těmi drobnými písmeny.

Co je to finanční plán?

Definování si svých přání a cílů v průběhu života a nastavení finančních toků tak, abych zvládl tyto své sny plnit a přitom si dokázal peníze také uživat a neměl celý život jen utažený opasek. Nezáleží na tom, kolik peněz vydělám, ale kolik v průběhu dokáži naspořit. Cílem finančního plánu není platit plno věcí z finančního trhu, ale využít jen ty, které pro mě efektivní a dostatečně vhodné.

 

Co tedy vlastně děláme?

Z naší strany je cíl u všech klientů stejný.

GENEROVAT KLIENTŮM DLOUHODOBÝ MAJETEK, ZAJISTIT JIM POROZUMĚNÍ JEJICH VLASTNÍM FINANCÍM A NAUČIT JE ROZLIŠIT MEZI “šmejdem” a VHODNÝM ŘEŠENÍM.

Jak se konkrétně o své finance se dovíte až na osobním jednání. Každý klient je totiž jiný a má jiné potřeby a přání. Díky tomu na světě nebudou dva jedinci, kteří mají stejný finanční plán.

Přesto existuje pár základních rad, jak ke svým financím přistupovat. Postupem času budou přidávána krátká videa, kde se pokusím vysvětlit tyto základní principy:

  • práce s rezervami, aneb být za každé životní situace v klidu
  • jak ochránt svůj příjem v neočekávaných situacích
  • proč platit nájem, když si mohu dovolit své vlastní bydlení
  • děti, jako velká životní radost, ale také starost, aneb jak zajistit finance pro své potomky
  • cestování v důchodu? Ano, ale ne po supermarketech …
  • Majetek mám a nerad bych o něj přišel

 

Jak pracujeme?

Základem pro každý finanční plán je mít dostatek informací od klienta, takže jako první je na řadě seznamovací schůzka, kde se pobavíme hlavně o vás, o vašich snech a přáních. Zároveň je nutné udělat finanční bilanci, podívat se na aktuální smlouvy z finančního trhu, které platíte a zjistit, proč ty smlouvy vůbec máte, co vás vedlo k jejich založení.

Na další schůzce vám představíme nejen samotný finanční plán, který vám vysvětlíme, ale také se vrátíme k již uzavřeným smlouvám a vysvětlíme vám, jak fungují, abyste věděli, co vůbec platíte a kolik vás to stojí.

Tou nejdůležitější částí naší společné cesty vaším finančním životem je však SERVIS, aneb dlouhodobá spolupráce s našimi klienty. Tak jak se mění život, tak se také časem mění a hlavně plní jednotlivé vaše cíle a přání. Tím pádem se společně s tím musí upravovat i váš finanční plán, aby stále odpovídal tomu, co chcete.

Zvyšování finanční gramotnosti aneb proč by každý měl mít finanční plán

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *