+420 604 441 816 vaclav@talhofer.cz

Bohatí a chudí

Proč bohatí dále bohatnou a chudí jsou stále chudí?

V dnešním článku se zaměříme na rozdělení populace. Z názvu by se dalo usuzovat, že dle příjmu, ale opak je pravdou. Zaměříme se na přístup k financím jako takový.

Celkově se populace nejen v České republice dá rozdělit na 4 skupiny:

Co tyto jednotlivé skupiny od sebe odděluje? Přístup k penězům, které vydělají. Ať to není jen o příjmu jednotlivých skupin, tak jim příjem srovnáme na částku 25 000 Kč pro každou z nich.

Chudí

Těchto lidí je v ČR 12 %.

Jsou to lidé, kteří utratí každý měsíc vše, co vydělají a neumí si šetřit. Typicky se může jednat o kamaráda, který přijde týden před výplatou, že potřebuje půjčit 200 Kč na kafe a cigarety, které vám po výplatě stoprocentně vrátí.

Střední vrstva

Dnes největší skupina lidí v naší republice, jedná se o 68 % obyvatel.

Tito lidé umí peníze odložit, nebo-li šetřit. Šetření je velice důležité, ale z pohledu financí jde ve finále pouze o odloženou spotřebu. Většinou se totiž peníze šetří na dovolenou, nové auto, dárky k Vánocům. Tudíž se tyto peníze utratí za materiální věci nebo za zážitky.

Bohatí

Jedná se o skupinu větší než jsou chudí (naštěstí), tvoří ji zhruba 18-19 % populace.

Tito lidé také šetří a utrácí, ale zároveň část peněz odkládají bokem s očekáváním, že právě tyto finance jim budou generovat další příjem v budoucnu. Díky tomu nebudou závislí na příjmu ze své aktivní denní činnosti, ale mají příjem i v momentě, kdy leží někde na pláži nebo jsou na horách na dovolené. Investují do své vlastní budoucnosti.

Finančně nezávislí

Nejmenší skupina lidí, tvoří ji pouze 1-2 % populace.

Tím nejdůležitějším je, že se dostali do stavu, kdy nemusí řešit, zda pracují či nikoliv. Odložili si totiž dostatek financí v průběhu života. Peníze právě z těchto investic jim chodí pravidelně a ve výši, která pokrývá nejen výdaje na život, ale také rozumnou míru dovolených a dalších požitků.

Úkolem finančního poradce by právě mělo být pomoci klientům dostat se z jakéhokoliv stavu o úroveň výše. I finančně nezávislý klient potřebuje správu svých financí, aby měl pokrytá rizika trhu.

Skupiny dle přístupu k financím

Chcete zlepšit svůj stav? Nebojte se nám ozvat! Rádi s vámi probereme vaše možnosti.