+420 604 441 816 vaclav@talhofer.cz

Svépomocí

Druhou variantou je stavět “svépomocí”. To svépomocí nemusí ale nutně znamenat, že budete sami od rána do večera po dobu jednoho až dvou let na stavbě pracovat. Znamená to, že máte kolem sebe kamarády, kteří vám jsou ochotni pomoci a tudíž ušetříte nějakou tu korunu za práci a hodně peněz za marketing velkých stavebních firem.

Po dobu, kdy ještě stavíte, do doby než ukončíte čerpání splácíte bance jen úroky z peněz, které banka proplatila na základě faktur od dodavatele.

 

Jak to tedy funguje?

Předpokladem je, že máte vybrán pozemek, projekt svého vysněnného domu a stavební povolení. Jako první se určí cena budoucí RD, ze které se potom bude čerpat postupně na stavební práce. Jednotlivé přísuny financí jsou rozděleny na takzvané tranže. V první tranži je většinou poskytnuto 500 000 Kč, abyste mohli udělat základní desku a část hrubé stavby. Poté příjde odhadce, který ohodnotí aktuální stav RD a banka pošle rozdíl mezi vyčerpanou částkou a aktuální hodnotou stavby. Takto je to stále dokola až do doby, než máte RD postavený a již nepotřebujete další finance. V tento moment se ukončí čerpání a začnete splácet svůj dluh v bance. Většina z nich umožňuje nedočerpat až 20% výše hypotéky.

Po dobu, kdy ještě stavíte, do doby než ukončíte čerpání splácíte bance jen úroky z peněz, které vám banka na stavbu poslala.

Bance nemusíte překládat žádné faktury, takže teoreticky a u mnoha klientů i prakticky lze peníze použít i na věci do domácnosti, které si při výstavbě dodavatelsky bankou neproplatíte.