+420 604 441 816 vaclav@talhofer.cz

Finanční novinky do roku 2024

Vážení čtenáři, rok 2024 se ponese ve znamení určitých finančních novinek. Není jich zrovna málo, tak si je pojďme rozebrat.

Doplňkové penzijní spoření, lidově řečeno „penzijko“

Od 1. 7. 2024 se změní minimální výše příspěvku účastníka spoření pro získání státní podpory a to z 300 Kč měsíčně na 500 Kč měsíčně. Minimální státní podpora bude ve výši 10% vkladu, tj. 100 Kč. Maximální státní podporu ve výši 340 Kč získáte při uložení 1 700 Kč měsíčně 

Od 1. 1. 2024 se na nově sjednané smlouvy vztahuje také prodloužení minimální doby spoření z 5 na 10 let.

Zároveň se upravuje také pravidlo výplaty státního příspěvku, který již nebude poukazován účastníkům “penzijka”, pokud již pobírají starobní důchod. Těm z vás, kteří bohužel do této kategorie spadáte, se začátkem roku ozvu já nebo můj kolega pan Václav Pokorný a budeme s vámi řešit výhodnost nebo nevýhodnost pokračování.

Poprosím Vás, abyste nedělali sami ukvapené závěry, nemuselo by to být dobré pro vaše finance (vždy nás raději předem zkontaktujte, a společně vše probereme).

Stavební spoření

Od 1. 1. 2024 se bude globálně na všechny smlouvy vztahovat již nová výše státní podpory a to částka 1 000 Kč při vkladu 20 000 Kč ročně.

Aktuálně běžící smlouvy doporučuji probrat s námi, společně vyhodnotíme, zda je ponechat nebo předčasně ukončit, a nové smlouvy bych, jako spoření pro vás nebo vaše děti, již nezakládal.

Pokud budete chtít, jsme tu pro vás, proto nás neváhejte kontaktovat.

Povinné ručení

Jednou z hlavních změn je rozšíření okruhu vozidel, která musí mít sjednané povinné ručení. Nově se povinnost vztahuje na všechna vozidla, jejichž maximální konstrukční rychlost překračuje 25 km/h (případně 14 km/h, pokud jejich hmotnost překročí 25 kg). Vztahuje se na:

  • některé elektrické koloběžky,
  • zahradní traktůrky, pokud se pohybují po pozemní komunikaci (včetně přejetí k pozemku, kde budou vykonávat činnost),
  • segwaye,
  • sněžné skútry,
  • golfová vozítka.

Nový zákon se týká pouze vozidel, jejichž hlavním zdrojem pohybu je motor. Nově je minimální limit pro povinné ručení stanoven na 50 mil. Kč. Většina pojišťoven již na toto reaguje automatickým navýšením limitu.

Sjednání povinného ručení přechází na provozovatele vozidla, pokud se liší od jeho vlastníka dle technického průkazu. Další novinkou je, že zelenou kartu v ČR již nemusíte vozit u sebe. POZOR však na cesty do zahraničí, zde ji naopak mít musíte!

Poslední změna se týká vymezení pojmu „provoz vozidla“. Nově se jím rozumí jakékoli použití vozidla odpovídající jeho obvyklé funkci jako dopravního prostředku. Nezáleží na tom, jestli právě stojí nebo jede. Když například umístíte nepojízdné vozidlo na veřejnou komunikaci, a vytvoříte taj překážku, budete zodpovědní za způsobené škody, přestože vozidlo ani nemůže nastartovat motor.