+420 604 441 816 vaclav@talhofer.cz

Jak dnes vhodně zhodnotit své finance

Vážení klienti,

v posledních týdnech jsem od Vás obdržel množství dotazů na “kvalitní spořící účty”, u kterých je nyní trendem dlouhodobější vyšší výnos. Tímto e-mailem chci vysvětlit pár věcí k tomuto tématu a zároveň Vám dát impuls k zamyšlení se nad rozumným výnosem financí v krátkém horizontu.

Spořící účet je neodmyslitelnou součástí finančního plánu a je to pro Vás všechny první “finanční polštář”, ze kterého můžete okamžitě čerpat peníze. Maximum, co má však na spořícím účtu být, je trojnásobek Vašich příjmů. Zbytek musí už jít jinam a to např. do investic, aby Vaše finance neztrácely hodnotu.

Jakmile klesnou úrokové sazby, banky budou obratem reagovat snížením úroků na spořícím účtu. Alternativou jsou krátkodobé investice neboli dluhopisy.

Níže najdete ve stručnosti vysvětlení k fungování krátkodobých vs. dlouhodobých investic a také zajímavý rozhovor ohledně výnosu dluhopisů v příštích letech.

Krátkodobé investice (zpravidla do 1 roku) se v poslední době těší velké oblibě. Jejich zhodnocení se odvíjí od základní úrokové sazby ČNB, tedy od 14denní reposazby. K 1. čtvrtletí roku 2024 je předpoklad růstu fondu na 5,5 % s každoměsíčním růstem cca 0,5 %. Je potřeba si uvědomit, že investice do těchto fondů slouží pouze jako “rezerva” a není vhodné investovat dlouhodobě. Pokud jste majitelkou/majitelem krátkodobé investice a investujete již delší dobu, nyní je vhodná doba pro přesun do dlouhodobější investice.

Oproti tomu jsou dluhopisové fondy vhodnou volbou. Pokud chcete investovat po dobu delší 1 roku, koupí dlouhodobých dluhopisů se cena zafixuje na několik let. Výkonnostně se pohybují v 6 % po delší dobu, předpoklad je 9-10 % na rok 2024 (záleží na rizikovém profilu, horizontu a diverzifikaci).

… máte vybráno? 🙂