+420 604 441 816 vaclav@talhofer.cz

Podpora státu a aktuální situace trhu

Dnešní článek je zaměřen na jednoduchý přehled finanční podpory od státu v souvislosti s koronavirovým onemocněním, komentář k dění na finančním trhu v poslední době, zdanění převodu nemovitostí a zrychlení komunikace mezi vámi a mojí kanceláří.

Finance od státu

Koronavirus mnohým z nás nadělal pěknou „paseku“. Stát se k tomu postavil tím, že uvolnil některá pravidla a poskytuje zároveň i kompenzační bonusy a ošetřovné. Níže je rychlý přehled toho, co aktuálně lze využít.

 

Kompenzační bonus pro OSVČ

Druhá tranže až do výše 19 500 Kč. Tímto podpora pro živnostníky končí.

Zdroj: https://www.financnisprava.cz/cs/financni-sprava/media-a-verejnost/nouzovy-stav/kompenzace-osvc/Zadost-pro-OSVC/zadost-webova-aplikace

Podpora pro jednatele s.r.o.

Jedná se o jednorázový kompenzační bonus, formulář bude k dispozici na stránkách finanční správy od 18. 5. 2020.

Zdroj: https://www.mfcr.cz/cs/aktualne/tiskove-zpravy/2020/snemovna-schvalila-podporu-pro-spolecnik-38411

„Ošetřovné“ pro OSVČ

Jedná se o výzvu za měsíc duben 2020, nárok bude také v příštím měsíci za květen 2020, pokud tedy splňujete podmínky.

Zdroj: https://www.mpo.cz/cz/podnikani/zivnostenske-podnikani/osetrovne-pro-osvc—vyzva-i–253750/

Přerušení platby záloh

Kromě výše zmíněných financí můžete využít také přerušení platby záloh na sociální a zdravotní pojištění. Toto přerušení je platné až do měsíce srpen 2020, od září 2020 je již nutné zálohy opětovně hradit.

Pokud platíte minimální zálohu, nemusíte nic dělat, pokud platíte vyšší částku, než je minimální výše, máte dvě možnosti:

  • neplatit žádné zálohy, přičemž vám dle podaného přehledu příjmů za rok 2020 bude dopočítán rozdíl, který jednoduše uhradíte,
  • upravit si trvalý příkaz na rozdíl mezi minimální zálohou a vaší předepsanou (Př.: mám platit 5 000 Kč / m, minimální je 3 000 Kč / m, tak si upravím trvalý příkaz na 2 000 Kč / m).

Kalkulačka nároků

Pokud si nejste stále jisti, na co vůbec máte/nemáte nárok, využijte jednoduchou kalkulačku, která vám přesně ukáže, o co vše můžete žádat.

Zdroj: https://jaknacovid.cz

Komentář k situaci na finančním trhu

Na následujícím odkaze naleznete komentář k aktuálnímu stavu finančního trhu.

Daň z nabytí nemovitých věcí

Vládou prošla změna pro platbu daně z nabytí nemovitých věcí, která činí 4 % z kupní ceny nemovitosti (případně ceny odhadní dle znaleckého posudku – vybírá se ta částka, která je vyšší). Tato změna má platit zpětně od 1. 12. 2019. Prozatím dobrá zpráva, která má za úkol zvednout poptávku po nemovitostech a udržet realitní trh naživu. Tento zákon je ale aktuálně schválen pouze vládou, nikoliv sněmovnou a senátem. Stále se čeká na finální schvalovací proces včetně podpisu prezidenta.

Spolu s touto změnou dojde k ukončení možnosti odečíst si úroky z úvěru na bydlení u všech nemovitostí, na které tato změna platí. Pro nemovitosti nabyté před 1. 12. 2019 však i nadále bude daňový odpočet umožněn.

Co se již nekomunikuje je skutečnost, že tento zákon zároveň prodlužuje časový test pro příjmy z prodeje nemovitostí z 5 na 10 let. To v praxi znamená, že pokud koupíte nemovitosti, kterou za 6 let prodáte se ziskem, musíte zisk zdanit ve výši 15 %.

Rychlejší komunikace novinek

Vzhledem k tomu, že nechci zahlcovat váš e-mail, ale aktuálních informací z finančního trhu je stále dost, rozhodnul jsem se, že využiji rychlejší formy komunikace s klienty mé kanceláře v podobě Facebookové stránky. Budu rád, když se k nám připojíte!

Cílem je hlavně zodpovědět vaše dotazy a rychleji k vám dostat veškeré novinky. Rád bych na stránce zavedl také dvě sekce, které vám určitě pomohou:

  • Finanční gramotnost
    • Rád bych pro vás vytvořil pár seminářů z oblasti financí, řízení rodinného rozpočtu a dalších. Než vymýšlet nějaký rezervační systém, vytvořím jen událost, kterou budu sdílet právě na Facebookové stránce.
  • Ptejte se
    • Otázky a odpovědi k tématu financí a možností, jak se v tom všem neztratit

Pokud si nejste s něčím jistí, nebojte se na nás obrátit. Rádi vám pomůžeme.